Kategoriler
Kişisel

Lider misiniz Hizmetkar mı? Peki ya sebebini biliyor musunuz?

Ne öğrendik bugüne kadar? Pek de bir önemi yok. Diyeceğim o ki ne öğrendiysek onun kölesi olduk.. Önemli olan da bu.. En sağlam sınırlarımızı bildiklerimiz oluşturuyor. Bize öğretilen tüm sistemlerde bir değeri, bir lideri, bir sosyal, dini ya da siyasi ideolojiyi izlememiz gerekiyor. Ya onlardan olmak gerekiyor ya da diğerlerlerinden.. Şu hayatta bağımsız bir aday olmak asla desteklenmiyor, öğretilmiyor 🙂 Başarı içinse diğerlerini muhakkak yenmek lazım, haksız çıkartmak lazım. Peki ya hepimiz haklıysak? Kendi biyolojik, psikolojik ve manevi dünyasına uyanan insan işte artık bunları kavrıyor.. (Şükürler olsun)

Son döneme kadar kimse kendi eşsizliğimizden, kendi bireysel potansiyelimizden ve kendi kendimizin lideri olabileceğimizden bahsetmedi.

Öyle bir lider ki hem kendinin hem geri kalanın en güçlü hizmetkarı olabilen.

Öyle bir lider ki gücünü hizmetinden alan..

Ve hizmeti her bireyi kendi potansiyeline yaklaştırmak olan.. Öyle bir lider ki diğerleri onu izlesin değil, kendi iç seslerini izlesin diye uğraşan..

Kendi doğrularına itaat arayan değil, etrafındaki her bireyin kendi içinde, kendi doğrusuna inanabilecek gücü bulmasını sağlayan.. Kendini buna adayan. Kendi içinde kendi hizmetine liderlik eden bir lider yani.

Ama bunun için önce kendisini çok iyi yetiştirmesi lazım değil mi? Diğerlerinin de kendiliklerinde en az kendisi kadar özgün, kendisi kadar değerli ve anlamlı, kendisi kadar haklı ve güçlü, bu hayatta kendisi kadar gerekli olduğuna inanıyor olması lazım. Kendinize bir bakın.  (Önce kendiniz hakkındaki düşüncelerinize ve gerçek duygularınıza bir bakın ama lütfen. Burası aslında ziyadesiyle derin.. Belki de insanın kendi eşsizliğini, anlamını ve kendi muhteşemliğini kabul edip kutlaması en zor kısım) Kendinizden geçebilirseniz diğerleri hakkındaki düşüncelerinize bir göz gezdirin. Yüzleşecek ve kabullenilmesi zor çok fazla düşünce geliyor biliyorum. Hizmet etmek kelimesi bile liderlik etmenin yanında çok sönük.. Egonun gösterişli sularında yüzdürmek isteyeceği bir gemi gibi değil.. Ama hangi pozisyonda daha güçlüdür insan bir düşünün. Gücünü kendinden aldığı bir yerde mi? Bir lideri takip etmekten aldığı bir yerde mi?

Karar sizin.. Hayat sizin..

Sevgiyle,

Yogini Hande

“Lider misiniz Hizmetkar mı? Peki ya sebebini biliyor musunuz?” için 2 yanıt

“Kendini çok iyi yetistirmesi lazım ” işte burası kirilma noktası neye göre hangi ogretiye gore yetiştirmek. Bu yetkinligin sınırı ne?başı yada sonu ne? Bence sıradan ama yetiştirilmiş,öğretilmiş, evrilmis bir ruhun plastik bir mobilyadan farki yok. Doga insan dışı varliklarda bile buna müsaade etmiyor. Sizi farklı kilan, sizi takip etmemizi sağlayan yetismisliginiz degil ozelinizin farkında olmanızın verdiği farkındalığın cazibesi bu bir uyanış sa bence siz egitilmeden bu uyanisin icindeydiniz ilk kendinizi hatırladığınız o küçük kız hallerinizde bile. Saygılar sevgiler..

Çok teşekkür ederim yorumunuz çok derin.. Kendini yetiştirmenin sınırları herkes için kendi sınırları ya da izin verebildiği kadar olacaktır diye düşünüyorum. Öğrenilmişlikleri aşabildiği kadar ya da.. Benim hizmetim herkese, hepsine alan açabilmek.. Hizmetim budur. Çünkü herkesin kendi yoludur.. Bu da benim fikrimdir bu arada, benim gerçeğimdir. Söylemlerimin bir yönlendirme yada “objektif bir doğru olduğu iddiası” içermemesine dikkat ediyorum 🙂 İzin verirseniz bir de hatırlatma yapmak geldi içimden. Aslında beni takip ediyormuş gibi görünen “görünen”dir. Aslında kendi içinizdeki birşeyleri takip ediyorsunuz. Eğer benim yaptığım birşey bir yere dokunuyorsa bu sizin gerçekliğinizle ve algınızla ilgilidir. Ben hizmetimi yerine getiriyorumdur. Hayat size dokunmak için beni tasarlamıştır. Ve yollarımızı kesiştirmiştir. Ben hizmet edenim, takip edilen zinhar olamam 🙂 Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim. İnsanlara dokunuyor olmak ve bunları paylaşabilmek harika bir duygu. Çok seviyorum.. Çokça sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir