Kategoriler
Kişisel

Yüksek Benlikle Sohbetler “6” Tamamlanma…

Birilerini değiştirmeye çalışmaktan söz ediyorduk..

– Evet. Hiç kimse hazır olmadığı bir bilgi veya bilinç seviyesine açılamaz. Gerçeği hazır olmadığı bir boyutu ile göremez, duyamaz ve algılayamaz. Başka birine kendi farkında olduğun birşeyler fark ettirmeye çalışmak nafile bir çabadır.  Birşeyler anlatma çabası  düzeltme ya da tamamlama arzusundan kaynaklanır. Bu da senin onu eksik veya yanlış gördüğünü gösterir. Oysa kimse yanlış veya eksik olamaz. Hepiniz Yaradan’ın kusursuz ifadelerisiniz. Her birey tam olması gereken yerde, olması gereken kişilikte, olması gereken bilinç düzeyindedir. Resmin tamamını görebilseydiniz çeşitliliğin getirdiği zenginliğe hayran olurdunuz. Şu anda hala pek çok insan herşeyi kendi bireyselliğine benzetme çabası içinde. Bu egonun işidir ve farkında olursanız büyük bir bilinç sıçramasına hizmet edebilir. Birini her olduğu gibi kabul etmediğinde, aslında sen Yaradan’ın o ifadesini red ediyorsun. Kendinde buna dahilsin. Kaldı ki birini değiştirmek istiyorsan bak bakalım bunda senin ne çıkarın var? O değişirse sana ne olacak? Kendinde eksik gördüğün bir parçanı (özsevgi , özdeğer, özsaygı.. vs ??) hangi parçanı tamamlamış olacaksın? Peki bu mümkün mü? Dışarıdan gelecek herhangi bir etki ile kendini tamamlanmış hissetmen mümkün değildir.  Çünkü kendinin muhteşemliğini, tamlık ve bütünlüğünü, o aradığın sevgi, saygı ya da değerin bizzat kendisi olduğunu reddetmek bizzat içeriden gelir. İçeride olan ancak içeride çözülemez mi?

Bu hastalıklarınızı ilaçla çözmeye çalışmaya benzer. Oysa hastalığınıza neden olan kendiniz hakkındaki fikirlerinizdir.  Ya da durumlar hakkındaki.. Ya da başkalarının sizin hakkınızdaki fikirleri hakkındaki fikirleriniz. Ama kaynak siz değilmiş gibi yine çözümü dışarıda arasınız. Yanardağ içeriden ısınmaktadır ama siz dışa püskürmüş lavları soğutmaya çalışırsınız. Ne kadar nafile bir çabadır..

Gözlemle kendini. Günlük hayatında sevdiğini söylediğin insanları değiştirmeye çalışıyorsan o sevgi değil tamamlanma ihtiyacıdır. “Tamamlayarak” tamamlanma ihtiyacıdır. Sen zaten tamsın. Her bir kişi tam. Tam olanı tamamlayamazsın. Kendinle ve diğerleri ile ilgili tam olmadıkları fikrini değiştirme ve içselleştirmenin zamandır. Özgür bırak, özgürleş. Bugüne kadar düşünmeye alıştığın ne varsa değiştirmeye hazır ol. Bu oyun bu yüzden zevklidir. Şimdi daha da eğlenceli olacak. Yeni yaratımların için sabırsızlanıyoruz..

–  Teşekkür ederim. İçimden bir ses bu yazıları her okuduğumda başka birine dönüşeceğimi söylüyor. 

– Bu yazılarla ilgili değil. Kendini dinlemeye başlayan dönüşecektir. Unuttuklarını hatırlayacaktır. Hatırladıkça hayat çok zevkli bir hal alacaktır. Bu yazıları okuyan herkes başka anlayışlarda olacak. Farklı anlamlar çıkaracak. Ve herkes algıladığı gerçekliği yaşadığında o düzlemden reaksiyon verecek. Çeşitliliğin getirdiği zenginliği gözlemle. Bu gerçek bir zenginliktir. Bunun idrakına varmak bolluk ve bereketinizin sırlarından biridir.

Peki.. Farkı bir gündeme geçiyorum. Bazen kendimi tıkanmış gibi hissediyorum. Yani bunun alışkanlık olduğuna biliyorum. Hani şu hep söylediğiniz “düşünce alışkanlığı” durumu sanırım..

Tıkanmanın bir tek sebebi var. Kendi değerini sorgulaman. Artık kendini başkalarının gözlerinden, fikirlerinden, dokunuşlarından tanımlama devri bitti. Tıkanmış hissetmenin sebebi artık orada enerji akışı yok. Oradan nefes çekemezsin, beslenemezsin.

Rüzgar kesildiğinde bu yelkenlinin değeri ile ilgili değildir. Rüzgarı oluşturan doğal koşulların değişmesi ile ilgilidir. Yeniden rüzgarı hissedene kadar kendinle güven içinde kalabilmelisin. Denizin ortasında yapayalnız bile hissetsen bunun senin güvenli doğan olduğunu hatırlamalısın. Yani rüzgarın şiddeti ya da nereden geleceğini düşünerek anın tadını kaçırma. Yaşamının seni getirdiği yerde tam olması gereken yer, durum ve hızda olduğunu bil. Rüzgar geldiğinde yeniden akış başlayacak. Ve rüzgar kaçınılmaz. Durmanın ve hayatın kendiliğindenliğinin tadını çıkar..

Hala öfkem birilerine yöneliyor bazen. Bu kadar çalışmaya ve farkındalığa rağmen..

– Kavga etmek zihnin bir halidir. Kendi cevap bulamayınca,  eldeki cevaplardan tatmin olmayınca etrafa saldırır. Olumsuz duyguların başkaları yüzünden olduğunu düşünmek çok kolay ve tatmin edicidir..

Devam edecek..

Sevgiyle,

Yogini Hande

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir